Akademia Herbaty
O herbacie
Nie tylko herbata...
Artykuły o herbacie
Herbaty w medycynie
Przyprawy do herbat
Przepisy i receptury
Galeria zdjęć
Kontakt
Linki

Cytaty z internetu
Artykuły / Autorskie / Fragmenty książek / Z internetu / Dekalog Herbaty

Tradycja picia herbaty

Historia stosowania ziół jest tak długa, jak historia cywilizacji. Od niepamiętnych czasów człowiek wykorzystywał otaczający go świat roślin do wspomagania zdrowia swojego organizmu. Początkowo w bardzo prymitywny sposób, a z biegiem czasu i w miarę rozwoju wiedzy, w sposób bardziej przemyślany i celowy.

W miarę nabywania doświadczeń człowiek nauczył się rozpoznawać otaczające go rośliny i nabył umiejętność zastosowania wielu z nich w określonym celu. Nauczył się zbierać i przechowywać różne części roślin leczniczych i użytkowych – kwiaty, liście, korzenie, kory, kłącza itd. Trzeba było wielu lat doświadczeń, aby ustalić w których z nich i w jakim momencie wzrostu zbieranych obserwuje się największą zawartość substancji aktywnych.

Napar z herbaty początkowo traktowany był jako napój leczniczy. Dostęp do liści herbacianych, głównie ze względu na jego cenę, mieli tylko członkowie bogatych rodów lub rodu królewskiego. Dziś wszyscy mogą korzystać z możliwości przygotowywania tego królewskiego naparu w swój ulubiony sposób.
 
Herbata jest najbardziej znanym napojem na świecie. Spożywana jest bez względu na porę dnia, jako tradycyjny dodatek do posiłków, jako popołudniowy rytuał, ze względu na charakterystyczny smak czy po prostu dla zaspokojenia pragnienia. W niektórych krajach jest nieodłącznym elementem ważnych uroczystości lub wydarzeń, a w przeszłości pełniły również rolę środka płatniczego. Z początkami spożywania herbaty związana jest kilka legend. Jedna z nich mówi
o całkowicie przypadkowym zaparzeniu listków krzewu herbacianego przez cesarza chińskiego jeszcze w czasach przed naszą erą.

Z Chin nasiona krzewu herbacianego trafiły do Japonii i tam też rozpoczęto jego uprawę. Następnie została rozpowszechniona w innych krajach i na odległych kontynentach. Pierwszym
z krajów europejskich, które zaczęły korzystać z dobrodziejstw herbaty była Rosja. Stamtąd rozpowszechniła się dzięki Holendrom w innych krajach Europy. W Polsce wzmianki o herbacie pojawiły się w XVII wielu. Traktowały o sposobach suszenia i parzenia herbaty oraz zwyczaju serwowania herbaty w Chinach i Japonii, a także wspominały o jej wartości i zaletach. Rozpowszechnieniu herbaty w świecie sprzyjały wyprawy podróżnicze i kontakty dyplomatyczne.

Obecnie krzewy herbaciane (Camellia chinensis) uprawia się w wielu krajach położonych w strefie zwrotnikowej. Pozyskuje się z nich listki i pączki liściowe. Poddane fermentacji i wysuszone stanowią herbatę czarną, a nie fermentowane – zieloną. Dziś największymi producentami herbaty są Indie, Chiny, Sri Lanka, Kenia i Indonezja corocznie wprowadzające na rynek tysiące ton herbacianych listków.

http://www.recepturynatury.pl/swiat_herbaty_ziolowej/tradycja_picia_herbaty

 

 

Copyright by AKADEMIA HERABTY. All rights reserved.
Created by
HARMONICA-Izabela Paletko

Tel. 502-090-301, 503-150-462, tel./fax 012-6338160
e-mail: info@akademia-herbaty.pl